Past Winners

The Australasian Horror Writers Association is pleased to present the winners of the Australian Shadows Awards from previous years. These works represent the very best in horror works produced by Australasian writers in and are the embodiment of those stories that linger long after the final page.

2016 winners

  • Best Short Story: His Shining Day – Richard Harland.
  • The Paul Haines Award for Long Fiction: Tipuna Tapu – Dan Rabarts.
  • Best Collected Work: Crow Shine – Alan Baxter.
  • Best Edited Work: Dead of Night – Shane J. Cummings (ed.).
  • Best Novel: The Grief Hole – Kaaron Warren.
  • Best Written Work in a Comic/Graphic Novel: N/A.
  • Rocky Wood Award for Non-Fiction and Criticism: N/A.

2016 shortlisted works:

  • Short Fiction: D Is for Death – Pete Aldin, Midnight in the Graffiti Tunnel – Terry Dowling, Protege – Anthony Ferguson, His Shining Day – Richard Harland, No Other Men in Mitchell – Rose Hartley, Selfie – Lee Murray, What the Sea Wants – Deb Sheldon, Uncontainable – Helen Stubbs, All Roll Over – Kaaron Warren, Fade to Grey – Janeen Webb.
  • The Paul Haines Award for Long Fiction: Box Of Bones – Jeremy Bates, Served Cold – Alan Baxter, The Eschatologist – Greg Chapman, The Heart of the Mission – Matthew R Davis, Burnt Sugar – Kirstyn McDermott, Tipuna Tapu – Dan Rabarts.
  • Collected Works: Crow Shine – Alan Baxter, Concentration – Jack Dann, Everything Is Fine – Grant Stone.
  • Edited Works: Dead of Night – Shane Jiraiya Cummings (ed.), Dreaming in the Dark – Jack Dann (ed.), At the Edge – Dan Rabarts & Lee Murray (eds.).
  • Novels: Hollow House – Greg Chapman, The Devil’s Prayer – Luke Gracias, Presumed Dead – Rick Kennett, The Invasion – Brett McBean, Into the Mist – Lee Murray, Unbidden – TJ Park, Devil Dragon – Deborah Sheldon, The Grief Hole – Kaaron Warren.
  • Comics/Graphic Novels: N/A.
  • The Rocky Wood Award for Non-fiction and Criticism: N/A.

2015 winners

  • Best Short Story: Mine Intercom – Kaaron Warren
  • The Paul Haines Award for Long Fiction: In Vaulted Halls Entombed – Alan Baxter
  • Best Collected Work: Peripheral Visions: The Collected Ghost Stories – Rob Hood
  • Best Edited Work: Blurring the Line – Marty Young
  • Best Novel: The Catacombs – Jeremy Bates
  • Best Written Work in a Comic/Graphic Novel: The Road to Golgotha – G.N. Braun & Amanda J Spedding
  • Rocky Wood Award for Non-Fiction and Criticism: The Literary Gothic – Marija Elektra Rodriguez

2015 shortlisted works:

  • Short Fiction: The Bone Maiden – Greg Chapman, Eight Seconds – Pandora Hope, El Caballo Muerte – Martin Livings, Perfect Little Stitches – Deborah Sheldon, Mine Intercom – Kaaron Warren.
  • The Paul Haines Award for Long Fiction: In Vaulted Halls Entombed – Alan Baxter, The Haunting of Gillespie House – Darcy Coates, Night Shift – Dirk Flinthart, The Whimper – Robert Hood.
  • Collected Works: The Abandonment of Grace and Everything After – Shane Jiraiya Cummings, Peripheral Visions: The Collected Ghost Stories – Rob Hood, Cherry Crow Children – Deborah Kalin.
  • Edited Works: Bloodlines – Amanda Pillar, Lighthouses – Cameron Trost, Midnight Echo 11 – Kaaron Warren, Blurring the Line – Marty Young.
  • Novels: The Catacombs – Jeremy Bates, The Haunting of Blackwood House – Darcy Coates, The Transgressions Cycle: The Mothers – Mike Jones, The Transgressions Cycle: The Reparation – Mike Jones and Leonie Jones, The Big Smoke – Jason Nahrung.
  • The Rocky Wood Award for Non-fiction and Criticism: N/A
  • Comics/Graphic Novels: The Road to Golgotha – G.N. Braun & Amanda J Spedding, Troll – Michael Michalandos, The Monster – Ben Rosenthal, Undad – Shane W. Smith.
Advertisements